28.10.2024

Kalkulačka exekuce na důchod

Exekuce může zasáhnout nejen mzdu, ale i důchod, neboť jde o formu příjmu. Pokud je na vás vedena exekuce a chcete vědět, jak vám exekuce na důchod ovlivní ať už invalidní, starobní nebo pozůstalostní důchod a kolik vám může exekutor strhnout, místo složitého výpočtu stačí využít kalkulačku exekuce na důchod. 

V článku se dozvíte:
  • Co je exekuce na důchod a jak probíhá
  • Jak zjistit, kvůli kterým exekucím je váš důchod nižší
  • Jak vypočítat exekuci na důchod pomocí kalkulačky
  • Nejčastější příčiny exekuce na důchod

Co je exekuce na důchod a jak probíhá

Exekuce na důchod je v podstatě obdobou exekuce na plat (mzdu). Řídí se tedy i podobnými pravidly. S tím rozdílem, že zatímco u exekuce na plat je za srážky zodpovědný zaměstnavatel, v tomto případě je provádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Srážkami přitom může být postižen jak starobní, tak i invalidní a pozůstalostní důchod a ČSSZ je provádí do té doby, dokud není celý dluh včetně příslušenství uhrazen, není-li exekuční řízení ukončeno z jiných důvodů.

Kolik vám bude strženo, přitom závisí na více faktorech jako výše důchodu, počet vyživovaných osob nebo typ dluhů, kvůli nimž byla exekuce na důchod nařízena. 

Jak zjistíte, že máte exekuci na důchod nebo i jiné exekučně vymáhané dluhy

Nejsnazším způsobem je pořízení výpisu z registru exekucí. Do této databáze jsou zapisovány všechny exekuce vedené soudními exekutory a je veřejně dostupná, což znamená, že vyhledávat v ní může kdokoliv a prověřit tak libovolnou osobu nebo firmu. Výsledkem kontroly je pak již zmíněný výpis, z něhož lze zjistit informace k řízení, jako je spisová značka, datum nařízení, při pořízení detailu výpisu i kontakt na exekutora nebo výši dlužné částky

Je-li nařízena exekuce na důchod, resp. jakákoliv exekuce, exekutor o této skutečnosti dlužníka písemně informuje, stejně tak i ČSSZ, která je zodpovědná za provádění srážek. Pokud si však dotyčný nepřebírá poštu, nebo je mezi zahájením řízení a zaslání oznámení určitá časová prodleva, dlužník se o exekuci dozví až s nižší výplatou důchodu. Obvykle se pak jako první obrací na ČSSZ, jenže ta pouze jedná na základě exekučního příkazu a s detaily k exekuci obvykle není seznámena. Pomoci pak může právě výpis, kde najde kontakt na exekutora. 

enlightened VÍTE, ŽE...
...výpis z registru exekucí může usnadnit proces žádosti o důchod? Pokud je žadatel v exekuci nebo insolvenci, měl by tuto skutečnost v žádosti uvést, doplnit potřebné podklady nebo alespoň sdělit spisovou značku. Bez této informace by se vyřízení žádosti mohlo zkomplikovat nebo prodloužit. Mnoho lidí navíc často netuší o existenci svých dluhů a dozvídá se o nich až při zpracování žádosti – této nepříjemné situaci lze předejít kontrolou v registru exekucí.

Chcete zjistit, kolik vám z důchodu zůstane? Použijte kalkulačku exekuce na důchod

Dle údajů ČSSZ činí průměrná srážka z důchodu přibližně 2 700 Kč, přičemž dlužníkovi musí vždy zůstat tzv. minimální nezabavitelná částka. A to bez ohledu na to, zda se jedná o výpočet exekuce na invalidní důchod, starobní nebo pozůstalostní.

Nejsnazší cestou, jak zjistit srážky z důchodu při exekuci, je využití exekuční kalkulačky dostupné online. Kalkulačka vám pomůže spočítat výslednou částku po zadání výše důchodu, počtu vyživovaných osob (manžel/ka, děti) a typu závazků (přednostní či nepřednostní).

Tip: Postup výpočtu výše srážek je popsán v článku Exekuční kalkulačka

KALKULAČKA EXEKUCE NA DŮCHOD

enlightened Může mi být při exekuci zabaven celý důchod?

Ne, zákon zaručuje, že při exekuci na důchod dlužníkovi vždy zůstane částka na pokrytí základních potřeb. Tato nezabavitelná částka se vypočítává podle životního minima a normativních nákladů na bydlení, navíc se zvyšuje za každou vyživovanou osobu, jako je manžel/ka či děti.

Pokud je důchod nižší než nezabavitelné minimum, ČSSZ nemůže provést srážky. Dluh však zůstává v registru evidován a může být vymáhán později, například při zvýšení důchodu.


Nejčastější příčiny exekuce na důchod

Podle dat ČSSZ má více než 45 tisíc osob v ČR exekuci na důchod, přičemž průměrný věk dlužníka je kolem 65 let (průměr za všechny typy důchodů, tj. invalidní, starobní, pozůstalostní). Zadlužení seniorů často začíná ještě v aktivním věku, kdy do důchodu přecházejí už s exekucemi. Část z nich se ale dostane do exekuce až v důchodu. Co nejčastěji vede k zadlužení, když starší lidé bývají obecně považováni za spořivé?

  • Opomenutí povinných poplatků – např. za komunální odpad nebo poplatek za psa, kdy může jít o neúmyslné či záměrné zanedbání.
  • Pokuty z městské dopravy – jízdné zdarma mají v MHD pouze osoby starší 70 let, nikoliv okamžikem odchodu do důchodu.
  • Nevýhodné smlouvy nebo nákupy – někteří důchodci se zadluží vlivem nátlaku podomních prodejců nebo nevýhodných úvěrů. Údajně až 40 % seniorů v exekuci čelí dluhům z podobných transakcí.
  • Finanční pomoc rodině – často se jedná o půjčky nebo ručení, kdy důchodci chtějí pomoci svým dětem či vnoučatům a zadluží se tak nad své možnosti.

Největším problémem je pak nárůst úroků, které dluh s každým dnem jeho existence navyšují. Zejména pro seniory, kteří jsou závislí na pravidelném důchodu, může být exekuce finančně likvidační. Výpis z registru exekucí je přitom jednoduchým způsobem, jak riziko nevědomých exekucí minimalizovat, nebo mít alespoň o těchto závazcích přehled. Ať už se potýkáte s exekucí na důchod nebo po vás soudní exekutor vymáhá dluhy jakýmkoliv jiným způsobem. 

Autor: bl