16.4.2024

Přednostní a nepřednostní exekuce

Podle dat Exekutorské komory ČR připadá u nás na jednoho dlužníka v průměru přes šest exekucí. Což zároveň znamená, že jeho finance či majetek si bude pro uspokojení pohledávek věřitelů nárokovat více exekutorů. Jak se v takovém případě postupuje? Zásadní roli v tom, které dluhy budou uhrazeny dříve, hraje jejich typ. Zákon, konkrétně Občanský soudní řád, rozlišuje dva základní druhy: přednostní a nepřednostní pohledávky.

Které dluhy patří mezi přednostní a co se děje, když má dlužník současně přednostní i nepřednostní exekuce? Jak za těchto okolností dochází ke srážkám ze mzdy? To vše si objasníme v tomto článku.

Jak snadno zjistit, zda někomu dlužíte?

Než si blíže popíšeme jednotlivé typy pohledávek, připomeňme, jak si může každý snadno ověřit, jestli někomu nedluží, resp. nemá-li nějaké dluhy, které jsou vymáhány prostřednictvím soudního exekutora. Způsobů existuje více, nicméně pokud chcete mít potřebné informace co nejrychleji, nejsnazším způsobem je pořízení online výpisu z registru exekucí. Stačí na webu Kontrolaexekuce.cz vyplnit formulář na úvodní straně, tj. uvést celé své jméno a datum narození, nebo pouze rodné číslo, a výsledek kontroly máte obratem k dispozici. Totéž platí i pro kontrolu dluhů jiné osoby či firmy (v takovém případě se uvádí její IČO). Žádné potvrzení ani souhlas kontrolované osoby není nutný.

Jaký je rozdíl mezi přednostními a nepřednostními pohledávkami 

Jak už z názvu vyplývá, přednostní dluhy ("přednostní exekuce") mají před nepřednostními exekucemi určitou prioritu a na základě zákona se uspokojují jako první.

Co patří mezi přednostní pohledávky?
Jako přednostní pohledávky zákon mimo některé další označuje tyto: 

  • Výživné: Dlužné alimenty na děti nebo manžela/manželku
  • Náhrada škody: Způsobená ublížením na zdraví nebo úmyslným trestným činem
  • Mzdy a platy: Dlužné mzdy, platy nebo odměny za práci
  • Dluhy na sociálním a zdravotním pojištění
  • Dluhy na daních a poplatcích

V zásadě jde o dluhy, které jsou společností vnímány jako nejzávažnější, proto mají prioritní postavení, aby se nestalo, že na jejich úhradu už majetek dlužníka kvůli jiným dluhům nebude stačit a byly spláceny vždy.

Které pohledávky jsou naopak nepřednostní?
Do kategorie nepřednostních exekucí spadají v podstatě všechny ostatní dluhy, které zákon neřadí do přednostních, resp. výslovně je nezmiňuje.

Nepřednostními pohledávkami jsou tak například:

  • běžné spotřebitelské úvěry a dluhy z kreditních karet
  • neuhrazené faktury za zboží a služby (voda, elektřina, plyn, internet, TV…),
  • nezaplacené pokuty za dopravní přestupky, jízdu načerno v MHD, smluvní pokuty apod.

Všechny tyto dluhy mají nižší prioritu než přednostní pohledávky a tudíž se může stát, že věřitelé na jejich splacení budou muset čekat déle, nebo dokonce budou splaceny jen částečně.

enlightened Víte, že...
…pokud vám někdo dluží, můžete si zjistit, s jakou pravděpodobností se dočkáte úspěšného splacení dluhu?

Jestliže jste v roli věřitele a přemýšlíte, zda svou pohledávku vymáhat soudně, je dobré vědět, zdali už na dlužníka nejsou vedeny nějaké exekuce. Pokud by jich výpis z registru exekucí prokázal několik, a/nebo ve vyšších částkách, je větší riziko, že nebude všechny dluhy schopen splácet. A obzvláště u nepřednostních pohledávek je možné, že na ně majetek dlužníka už nebude postačovat. V takovém případě pak soudní řízení, tedy vymáhání dluhu s pomocí exekutora, může přinést jen zbytečné náklady bez žádoucího efektu, tedy splacení dluhu.

Vliv přednostních a nepřednostních pohledávek na průběh exekuce

Rozdíl mezi přednostními a nepřednostními exekucemi je znatelný především v průběhu exekučního řízení, zejména pak při srážkách ze mzdy. To, zdali má nějaké přednostní pohledávky, nebo třeba přednostní a nepřednostní exekuce současně, totiž ovlivní, kolik peněz dlužník reálně obdrží

Každý dlužník má - bez ohledu na počet exekucí a výši dluhů - vždy nárok na výplatu určité části mzdy, kterou mu exekutor nemůže zabavit. Výše této částky, nazývané nezabavitelné minimum, se stanoví podle životního minima dlužníka a jeho případných vyživovacích povinností (tomuto tématu se věnuje již jeden z předchozích článků, rovněž o exekuci na plat jsme již psali více zde). 

Při výpočtu srážek ze mzdy se nejprve nezabavitelná částka odečte od čisté mzdy a zůstatek se poté rozdělí na tři části, kdy: 

  • První třetina primárně slouží k úhradě běžných dluhů (tj. nepřednostních  pohledávek).
  • Druhá třetina je vyhrazena především na přednostní dluhy (přednostní exekuce). Pokud dlužník žádné nemá, tato částka mu zůstane.
  • Třetí třetina náleží dlužníkovi spolu s nezabavitelnou částkou.

Pravidla pro uspokojování pohledávek při přednostních a nepřednostních exekucí současně

Typ dluhu: přednostní vs. nepřednostní exekuce
Má-li dlužník nějaké přednostní pohledávky, mají tyto vždy přednost při splácení. Mezi přednostními dluhy má navíc absolutní a nejvyšší prioritu výživné, které je tak v pořadí přednostních exekucí vždy na prvním místě. 

Datum nařízení exekuce: od “nejstaršího” dluhu
Pro určení pořadí, v jakém budou pohledávky uspokojovány, je rozhodující také den, kdy zaměstnavatel obdržel exekuční příkaz, na jehož základě pak srážky provádí. V tomto případě se vždy postupuje od “nejstarší” po “nejnovější”. Pro určení “stáří dluhu” lze přitom orientačně vycházet i z data nařízení exekuce, které najdete ve výpisu z registru. Jestliže zaměstnavatel obdrží ve stejný den více exekučních příkazů, mají tyto pohledávky stejné pořadí a nestačí-li daná třetina na jejich úhradu v plné výši, jsou spláceny poměrně.

Může se stát, že dluh je tak vysoký, že daná třetina na jeho úhradu nestačí. Jak se v takovém případě postupuje?

Pokud druhá třetina nestačí na splácení přednostních dluhů, použije se na jejich úhradu i první třetina, jež je primárně určena pro nepřednostní exekuce. Která bude uspokojena dříve, záleží pak už jen na jejich pořadí. Jinak řečeno - v první třetině přednostní pohledávky ztrácí svou “výsadu”, nehledí se na to, zda jsou prioritní či ne a jednotlivé dluhy jsou uspokojovány podle svého pořadí, tedy data doručení exekučního příkazu zaměstnavateli.

POZOR! Narozdíl od přednostních pohledávek, u těch nepřednostních neplatí možnost využití jiné, resp. druhé třetiny. Ta je určena výhradně pro přednostní pohledávky, nebo - nemá-li žádné takové - je vyplacena dlužníkovi. Tzn. zde platí pouze pravidlo stáří pohledávky, případně (mají-li stejné pořadí), jsou uspokojovány poměrně.

Shrnutí

  • Na pořadí uspokojování pohledávek má vliv jejich typ (přednostní vs. nepřednostní) a “stáří”, tedy datum doručení exekučního příkazu zaměstnavateli.
  • Typ pohledávky má zásadní vliv na výpočet srážek ze mzdy, tj. kolik dlužník reálně obdrží. Bližší informace k exekučně vymáhaným dluhům lze snadno zjistit výpisem z registru exekucí, případně přímo od exekutora. Kontakt na něj je rovněž součástí výpisu, konkrétně detailu záznamu.
  • Pro věřitele je povaha pohledávky rozhodující ve smyslu šance na její uspokojení. Kontrolou dlužníkových aktuálních dluhů v registru exekucí může získat určitou představu, má-li exekuční řízení vůbec smysl. 
Autor: bl